A kristályosodás egy természetes folyamat. A kezeletlen méz az idő múlásával kirstályosodik, megváltozik az állaga és a színe, ám ez az ízére, a beltartalmi értékére, azaz a benne lévő fontos nyomelemekre, vitaminokra, szénhidrátokra nincs hatással.
Illetve az ízére talán mégis, de kifejezetten pozitív irányba. TEGYÜNK EGY PRÓBÁT! Vegyünk a szánkba egy teáskanálnyi kristályos mézet, és várjuk meg, ahogy az elolvad és szétterül a szánkban. A nyelvünk összes ízlelőbimbója felpezsdül, olyan ízeket érezhetünk, amelyeket azelőtt sohasem! A szánkból az orrunkba jutott illattal együtt – ha a szemünket is lehunyjuk – érezhetjük a tavaszi mező mindent betöltő édes illatát. Micsoda gazdag íz, igaz?
Minél gyorsabban kristályosodik a méz, annál finomabb lesz az állaga.
A kristályos mézet óvatos melegítéssel – olyan módon, hogy a beltartalmi értékei ne károsodjanak – újra folyóssá tehetjük. Vannak olyan mézfajták, amelyeknél kifejezetten jól jön a kristályosodás, és vannak olyan ételek is, amelyek elkészítéséhez kifejezetten jól jön a kristályos állagú méz.
Néhány méz egyenletesen kristályosodik, másfajták rétegeket képeznek: az üveg alján a kristályosodott réteget, felette egy folyékony réteget látunk. A mézek a képződött kristályok méretében is különböznek, a kristályosodott méz világosabb, mint a folyékony.
Ha szövegeinkből szeretne idézni, vagy azokat felhasználni, kérjük, írjon nekünk e-mailt: info@mezesvolgyi.hu